Zelta gredzeni

Zelta gredzeni visos laikos ir nēsāti kā bagātības, dzimtas spēka un mīlestības simbols. Iespējams, tā ir viena no populārākajām rotaslietām visā pasaulē! Zelta gredzenus pasniedza īpašos gadījumos, kas iezīmē dažādus gredzena nēsātāja dzīves posmus. Tradicionāli tās ir laulības, taču mūsdienās zelta gredzenus izvēlas ne vien kā mīlestības simbolu, bet gan arī dāvanu dzimšanas dienā vai citā svarīgā notikumā.

Kā noteikt zelta gredzenu kvalitāti?

Tā kā zelta gredzens ir rotaslieta, ko plānots vilkt gan ikdienā, gan svētkos visas dzīves garumā, ir būtiski pārliecināties par labāko kvalitāti. Nekvalitatīviem zelta gredzeniem draud deformācija, skrāpējumi, izliekumi vai pat salūšana. Jo sevišķi jāpārliecinās par gredzenu ar dārgakmeņiem kvalitāti, jo jūs noteikti nevēlaties, lai pēc gada vai diviem tie sāk krist laukā. Lūk, 5 vienkārši soļi, kā jūs varat pārliecināties par zelta gredzena kvalitāti, kā arī potencialo ilgtspēju!

1

Aplūkojiet galveno rādītāju — gredzena provi

Jebkurai zeltlietai jābūt marķētai ar zelta proves numuru, kas liecina par izcelsmi un pašu materiālu. Kā jau noskaidrojām iepriekš, nav ieteicams izvēlēties gredzenu ar provi, kas būtu zemāka par 585. Tāpat ņemiet vērā, ka Eiropas valstīs ir dažādi provju apzīmējumi, tādēļ Latvijas un citas valsts proves, iespējams, var atšķirties. Piemēram, ārpus Eiropas zeltlietas apzīmē ar karātiem. Ārzemēs mūsu 585 prove var būt norādīta kā 14K.

lock icon
2

Pārbaudiet gredzena svaru

Tā kā zelts ir ne vien vērtīgs, bet gan arī salīdzinoši smags metāls, arī zelta gredzenam pēc sajūtām nevajadzētu būt vieglam kā pūciņai. Protams, ir dažāda svara zelta gredzeni, tomēr ieteicams izvēlēties tādu gredzenu, kura svars nebūs zem 3 gramiem. Tas ir būtiski tādēļ, lai gredzens spētu saturēt dārgakmeņus un netiktu tik viegli pakļauts deformācijai.

money icon
3

Izvērtējiet gredzena stīpiņas platumu un biezumu

Zelta gredzena stīpiņas platumu izvēlas vien pēc gaumes patikas, tomēr standarta risinājums būtu 5mm-10mm. Lai gan sievietes bieži vien dod priekšroku smalkām stīpiņām, tai noteikti nevajadzētu būt smalkākai par 2mm. Gluži kā ar svaru, arī zelta gredzena stīpiņas platums var ietekmēt gredzena spēju saturēt dārgakmeni, kā arī deformācijas risku. Pievērsiet uzmanību arī gredzena biezumam. Tieši biezums nodrošina gredzena izturību, bet tam, protams, nepieciešams lielāks izmantotā zelta daudzums. Svarīgi, ka vizuāli gredzenos atšķirīgu biezumu būs ļoti sarežģīti pamanīt. Tātad, biezāks nenozīmē platāks. Biezums drīzāk ir saistīts ar tādu zelta gredzena raksturlielumu kā svars.

dice icon
4

Pārliecinieties, vai ir dārgakmeņiem ir kvalitātes sertifikāts

Protams, ja jūs iegādājaties zelta gredzenu ar papildu dārgakmeņiem, tad vēlaties būt pārliecināts, ka gan zelts, gan dārgakmeņi atbilst visām kvalitātes normām. Par dārgakmeņu kvalitāti pārliecināties palīdz dārgakmeņu kvalitātes sertifikāts. Tas ietver informāciju par: Dārgakmeņa grupu un paveida nosakumu; Ziņas par to, vai dārgakmens ir dabīgs jeb organisks, vai mākslīgs jeb sintētisks; Dārgakmeņa svaru; Dārgakmeņa tīrību; Dārgakmeņa krāsu; Dārgakmeņa pulējumu; Karātiem; Slīpējuma veidu.

avatar icon
5

Pārbaudiet ražotāja preču zīmi un/vai kvalitātes zīmi

Speciālisti allaž rekomendē pārbaudīt, vai gredzena iekšpusē atrodamas divas atzīmes jeb ražotāja preču zīme un kvalitātes zīme (24K/PLAT). Abas apliecina metāla kvalitāti. Mūsdienās, kad ļoti bieži sastopami sintētiskie briljanti un sliktas kvalitātes zelta izstrādājumi, svarīgi pārliecināties, ka jūsu rota ir patiešām pārbaudīta un sertificēta. Tāpat neizmirstiet pārliecināties, vai pārdevējs izsniedz pirkuma garantiju.

vector icon
Zelta Gredzeni

Zelta gredzeni tiek augstu vērtēti ne vien to augstās izturības un kvalitātes dēļ, bet gan arī lielās daudzveidības dēļ, kas ļauj piemeklēt rotu jebkuram dzīves gadījumam un cilvēkam. Pat, ja zelta gredzens pilda vien dekoratīvas funkcijas, tas noteikti ir apveltīts ar īpašāku un personiskāku nozīmi nekā jebkura cita materiāla rota.

Kādas vēl zelta gredzenu priekšrocības, salīdzinājumā ar citiem cēlmetāliem, varam izcelt? Kādēļ zelta gredzeni joprojām ir tik iemīļoti visā pasaulē? Un kādos gadījumos vislabāk izvēlēties tieši šī dārgmetāla gredzenus? To un atbildes arī uz citiem jautājumiem noskaidro šajā rakstā!

Zelta gredzenu un rotu vēsture

Ja pasaulē ir kāda lieta, kas apzīmē greznību universālā valodā, tad tas ir zelts. Zelts visās tā formās ir pasaulē visizplatītākais un vēsturiskākais bagātības simbols. Tūkstošiem gadu tas ir kalts monētās, kroņos, bruņās un, protams, juvelierizstrādājumos. Lūk, īsa ievadstunda zelta rotu vēsturē, kas atklās daudz jauna par mums šo šķietami zināmo cēlmetālu!

Zelta rotaslietu pirmsākumi

Zelts tā dabiskajā formā atrodas dziļi zemes slāņos. Ar ūdeni, izkausētu lavu, vulkāna izvirdumiem un zemestrīcēm tas nonāk zemes garozā, no kurienes to izceļ ģeologi.

Lai gan pieņemts uzskatīt, ka pirmās rotaslietas no zelta sāka izgatavot ap 4400. gadu pirms mūsu ēras, iespējams, tās notika pat agrāk. Vienas no senākajām zelta rotaslietām atklātas mūsdienu Bulgārijas teritorijā, taču populārākie ir nostāsti tieši par Seno ēģiptiešu laikā lieto zeltu dažādās rotu formās..

Zelta laulību gredzenu tradīcija

Pirmie, kas ieviesa tradīciju par laulības gredzenu apmaiņu, bija senie Ēģiptieši apmēram pirms 5000 gadiem. Kad Aleksandrs Lielais iekaroja ēģiptiešus, grieķi pārņēma šo tradīciju, daudzos no šiem gredzeniem attēlojot Erotu jeb Amoru, mīlestības dievu. Savukārt kad romieši iekaroja Grieķiju, viņi šīs tradīcijas ietvaros sāka izmantot dzelzs un vara gredzenus.

Tikai sākot ar mūsu ēras 3. un 4. gadsimtu, zelta gredzeni kļuva populārākā laulību gredzenu izvēle. Protams, tādējādi tika atspoguļota ģimenes bagātība un statuss.

Senie ēģiptieši uzskatīja, ka kreisās rokas ceturtajam pirkstam jeb zeltnesim piemīt “vena amoris” jeb “mīlestības vēna”, kas ved tieši uz sirdi. Romieši pārņēma šo ticību un arī nēsāja laulības gredzenus uz kreisās rokas zeltneša. Lai gan šī pārliecība nav anatomiski korekta, gredzenu nēsāšanas tradīcija uz zeltneša, bieži vien tieši kreisās rokas, turpinās līdz mūsdienām.

Kāpēc vērts izvēlēties zelta gredzenu?

Kāpēc vērts izvēlēties zelta gredzenu?

Zelts un zelta rotas, tostarp, gredzeni, jau sen ir cilvēku iekārots bagātības un varenības simbols, tomēr tā galvenā priekšrocība nav tikai cilvēku piešķirtajā simboliskajā nozīmē.

Zelts gandrīz nereaģē ar citiem ķīmiskajiem elementiem, respektīvi, zelta rotaslietas neapsūbēs, nerūsēs un saglabāsies gadu simtiem ilgi. Pateicoties šai īpašībai, zeltu var kausēt kopā ar citiem metāliem, tādējādi iegūstot vēlamo izturību un variējot ar citiem raksturlielumiem, piemēram, krāsu.

Atgriežoties pie zelta simboliskās nozīmes, zeltam piedēvē ļoti spēcīgu enerģētiku. Tāpat zelts tiek asociēts ar Sauli. Tas nozīmē, ka zelta rotaslietu nēsātājam tās nesīs veiksmi un spēku, aizsargās, dos iedvesmu, kā arī cels pašapziņu un vairos gribasspēku.

Zelta rotas un gredzeni Latvijā

Pastāv uzskats, ka latvieši un balti kopumā ir vairāk sudraba nekā zelta tauta. Jāteic, ka patiešām zelts baltu vidū nav bijis izplatītākais dārgmetāls, tomēr nevarētu teikt, ka senči ir bijuši kāri arī uz sudrabu. Mūsu vidū vienmēr izplatītākas bijušas tieši bronzas rotaslietas, jo Latvijas un Baltijas teritorijā gan sudrabs, gan zelts gandrīz nav atrodams.

Tiesa, lai gan šo dārgmetālu pieejamība ir bijusi ierobežota, mūsu senči tāpat ir labi apzinājušies to vērtību. Tam par pierādījumu kalpo neskaitāmas tautasdziesmas un dainas, kurās minēts kā zelts, tā sudrabs.

Atgriežoties mūsdienās, latvieši, tāpat kā lielākā daļa pasaules, dod priekšroku tieši zelta gredzeniem, jo sevišķi izvēloties laulību gredzenus.

Ko zelta gredzens pastāsta par tā nēsātāju?

Kā jau noskaidrojām, zelta gredzeni ir aktuāli jau kopš seniem laikiem, jo simbolizē bagātību, varu, gudrību un, protams, mīlestību. Kurš gan nevēlētos piesaistīt sev šīs vērtības? Un tomēr mūsdienās zelta gredzeni tiek nēsāti ar dažādām nozīmēm, dažādās situācijās. Lūk, cik atšķirīgi var būt stāsti, ko par savu nēsātāju vēsta zelta gredzens!

Zelta gredzens kā saderināšanās vai laulības apliecinātājs

Skaties vēsturē vai mūsdienās, bet zelta gredzens kā bijis, tā arī palicis izplatītākais saderināšanās vai laulību simbols. Šī gredzena esamība uz zeltneša acumirklīgi vērotājam signalizē par to, ka nēsātājs ir laulāts vai saderinājies. Turklāt vairs nemaz nav nepieciešams cītīgi novērot — saderinātie vai laulātie labprāt paši ziņo radiem un draugiem par savu īpašo notikumu, sociālajos tīklos izliekot bildes ar gredzenu mīšanu. Tāpat neaizmirsīsim, ka pirksts, uz kura ģērbj laulības vai saderināšanās gredzenu, ne velti tiek saukts tieši par ZELT-NESI.

Zelta gredzens kā zīmoggredzens, kas vēstī par piederību noteiktai grupai

Zīmoggredzens ir tāds gredzens, kas apzīmē piederību noteiktai grupai. Visbiežāk zīmoggredzenus nēsā vīrieši, un tas apzīmē piederību dzimtai, kultūrai, augstskolai, politiskajai biedrībai vai jebkādai citai kultūras, subkultūras vai domubiedru grupai.

Vēsturiski zīmoggredzeni apliecināja īpašnieka augsto valstisko statusu un finansiālo labklājību. Parasti tajos tika iegravēti īpaši iniciāļi vai atstāts nospiedums jeb zīmogs. Ļoti bieži šos zelta zīmoggredzenus nēsāja tieši uz mazā pirkstiņa, tādējādi liecinot par augsto inteliģenci un stāvokli sabiedrībā.

Visizplatītākie mūsdienās tomēr ir tieši dzimtas zīmoggredzeni, tādēļ nav pārsteigums, ka tie tiek izgatavoti tieši no zelta. Zelta gredzens nepakļaujas okisdācijai un ir augstas izturības cēlmetāls, tādējādi nodrošinot iespēju to nodot no paaudzes paaudzē.

Zelta gredzens — ideāla dāvana sev vai citiem

Lai ko vēstītu teikas, tradīcijas un leģendas, mūsdienās zelta gredzens var būt vienkārši zelta gredzens. Ļoti bieži zelta gredzens ir izcila dāvanas izvēle sev vai citiem.

Piemēram, sievietes, kas zelta gredzenu izvēlas kā ikdienas rotu, var raksturot kā ilgstpējīgas domāšanas piekritējas un klasisko vērtību cienītājas. Galu galā, zelta gredzens izskatās lieliski uz jebkura pirksta! Kādēļ gaidīt, kamēr kāds to uzdāvinās, ja vari izdarīt to pati, neuzņemoties nekādas saistības? Mūsdienās zelta gredzens kā rota ikdienas nēsāšanai ir pat ļoti atbildīga izvēle. Tas ne vien ir pieejams neskaitāmos stilos un dizainos, tādējādi pielāgojoties jebkurai gaumei, bet gan arī ir ļoti kvalitatīvs un ilgi kalpojošs.

Ja vēlaties pasniegt zelta gredzenu kā dāvanu, tas liecinās par uzticamību un beztermiņa draudzību vai attiecībām, tā kā zelta gredzens jau ‘’pēc noklusējuma iestatījumiem’’ ir paredzēts gadiem ilgai nēsāšanai. Lai padarītu dāvanu vēl īpašāku un norādītu uz ieguldītajām rūpēm un laiku, iespējams, piemēram, iegravēt vēstījumu. Šādas rotas saņēmējs noteikti jutīsies mīlēts un īpašs.

Zelta gredzeni sievietēm — vērtīga rota

Lai arī kādam gadījumam — laulībām, saderināšanās pārsteigumam, dāvanai vai vienkārši iegādei sev — būtu paredzēts sieviešu zelta gredzens, skaidrs, ka tā būs viena no vērtīgākajām rotām sievietes dzīvē. Tomēr ir daži faktori, ko allaž jāņem vērā, izvēloties zelta gredzenu sievietei.

Sieviešu zelta gredzenu stili

Lai arī varētu šķist, ka zelta gredzens ir garlaicīga, klasiska stīpiņa ar maksimums vienu dārgakmeni, patiesībā zelta gredzenu stilu klāsts ir daudz plašāks. Vislabāk izvēlēties tāda stila zelta gredzenu, kas saskan ar jau esošo rotaslietu gaumi. Piemēram, ja sieviete dod priekšroku minimālismam, tad atbilstoši jāapskata smalki gredzeni ar neuzkrītošām detaļām. Savukārt gadījumā, kad ir tieksme uz kreatīvu un spilgtu izpausmi, var izvēlēties “kliedzošus” un detaļām bagātus dizainus.

Sieviešu zelta gredzenu saderība ar citām rotaslietām

Zelta gredzeni gandrīz vienmēr izskatīsies izcili kopā ar citām zelta rotaslietām, tomēr ir vērts zināt, kā balansēt dažādu zelta rotaslietu nēsāšanu. Piemēram, nav ieteicams nēsāt divus zelta gredzenus uz viena pirksta, ja vien tie nav saskaņoti saderināšanās un laulību gredzeni.

Tāpat jāņem vērā tas, ka zeltam ir vairākas krāsas (balta, dzeltena, rozā un sarkana), tādēļ jāapdomā, kādā krāsā ir citas zelta rotaslietas, un vai konkrētā zelta krāsa komplimentē sievietes ādas toni.

Jo siltāks ādas tonis, jo siltākai jābūt arī zelta krāsai. Piemēram, vēsajam ādas tipam labi piestāvēs baltais zelts, savukārt dzeltenais un sarkanais zelts ir izcili piemērots siltam ādas tonim.

Zelta gredzeni vīriešiem — augstas klases aksesuārs

Zelta gredzens ir paliekoša vērtība, un tas kalpo kā liecinājums par nozīmīgākajiem dzīves brīžiem. Piemēram, kāzas vai bērna dzimšana ir vieni no populārākajiem piemēriem, kā vīriešu zelta gredzens var palīdzēt atgādināt par notikuma nozīmīgumu arī ikdienā.

Vīriešu laulību gredzeni ir populārākais zelta gredzenu veids, ko nēsā vīrieši, tomēr tā nav vienīgā opcija.

Lai gan izmērā neliels, zelta gredzens var pilnībā transformēt valkātāja koptēlu, tādēļ zelta vīriešu gredzeni ir arī populārs stila aksesuārs stiprā dzimuma vidū. Zelta gredzens vīrietim ir rota, kas akcentē kā stilu, tā zināmu statusu. Kamēr citas modes tendences nāk un iet, kvalitatīvs zelta gredzens vīrietim ir paliekoša vērtība.

Liela nozīme vīriešu zelta gredzeniem ir tajā, uz kura pirksta paredzēts nēsāt šo gredzenu. Tāpat svarīgi ņemt vērā, ka arī vīriešu zelta gredzenu iespējams personalizēt kā ar gravējumu, tā ar vairāku nelielu dārgakmeņu iestrādi gredzenā.

Kā izvēlēties zelta gredzenu?

Kā izvēlēties zelta gredzenu?

Mūsdienās ir pieejams ārkārtīgi plašs gredzenu klāsts, bet, ja runa ir par patiešām kvalitatīvām rotām, zelta gredzeni noteikti ir tiesu augstāk par citām opcijām. Tomēr… kā izvēlēties piemērotāko no visiem?

Lai gan zelta gredzenus izvēlāmies visdažādākajiem dzīves notikumiem, ir svarīgi būt informētam par universāliem faktoriem, kas jāņem vērā. Lūk, lietas, ko jāapsver, izvēloties zelta gredzenu, neatkarīgi no tā, kādam mērķim tas paredzēts.

Zelta gredzenu prove

Droši vien nevienam vairs nav noslēpums, ka prove norāda uz to, cik daudz zelta ir konkrētajā gredzenā vai citā zelta rotaslietā. Likums ir viens — jo prove ir augstāka, jo zelta izstrādājumā būs vairāk. Tomēr nesteidzieties ar pāragriem secinājumiem! Augstāka prove nenozīmē augstāku rotas kvalitāti.

Zelts ir unikāls metāls, tomēr tas ne tuvu nav pats izturīgākais un cietākais starp citiem metāliem. Tas nozīmē, ka 100% zelta rotu nemaz nav iespējams izveidot, tā kā tīrs zelts gluži vienkārši ir pārāk mīksts. Attiecīgi, par gredzena izturību liecinās klāt piejauktie metāli, piemēram, sudrabs, niķelis u.c. Zelta un citu metālu proporciju gredzenā apzīmē ar provi.

Latvijā galvenokārt redzēsim piecu veidu proves:

  • 375;

  • 585 (14K);

  • 750 (18K);

  • 916;

  • 999.

Viena no populārākajām izvēlēm ir 585 prove, kas nozīmē, ka gredzenā ir 58,5% zelta un 41,5% piejaukto metālu. Tas liecina par salīdzinoši augstu zelta īpatsvaru, vienlaikus nodrošinot, ka pārējo metālu klātesamība garantēs gredzena izturību pret deformāciju un skrāpējumiem. Zemākas proves gredzeniem ir būtisks trūkums — tie ātrāk kļūst nespodri un biežāk apsūbē. Savukārt pārāk augstas proves gredzeniem ir augsts deformācijas risks.

Zelta gredzenu veidi

Pateicoties citu metālu piejaukumam, zelta gredzeniem ir tendence ir iegūt dažādas nokrāsas. Tas atkarīgs precīzi no tā, kāds metāls tika sajaukts kopā ar zeltu. Zelta gredzeni var izcelties ar sekojošu krāsu gammu: rozā/sarkans, dzeltens un balts. Vismaz viens no šiem toņiem noteikti pievērsīs pat visizvēlīgākā pircēja aci!

Gredzens no dzeltenā zelta

Dzeltenais zelts veidojas, jaucot zeltu kopā ar varu, sudrabu un cinku. Tas ir klasiskākais un pazīstamākais zelta veids, kas ir piemērots teju ikvienam ādas tonim. Tieši no dzeltenā zelta parasti izgatavo laulību gredzenus, tomēr tas ar savu silto nokrāsu valdzina ne tikai laulības ostā iestūrējušos. Dzelteno zeltu bieži izmanto zīmoggredzenu izgatavošanai, piemēram, pabeidzot skolu vai augstskolu, mainot karjeru vai pēc bērna piedzimšanas.

Gredzens no sarkanā (rozā) zelta

Sarkanais vai rozā zelts ir nedaudz ekstravagantāks zelta veids, kura krāsu iegūst, sajaucot zeltu kopā ar varu. Atkarībā no vara daudzuma, tas var iegūt vairāk sarkanīgu vai rozīgu (rozā zelta) toni.

Lai gan ilgus gadus sarkanajam zeltam nācās piekāpties dzeltenajam, mūsdienās tas kļūst aizvien populārāks. Sarkanais (rozā) zelts rotās tiek asociēts ar sievišķības un maiguma simbolu.

Gredzens no baltā zelta

Baltais zelts, ko iegūst, zeltam piejaucot sudrabu, niķeli un pallādiju, ir izcili piemērots vēsam ādas tonim. Rezultātā, baltā zelta gredzens būs sudrabainā nokrāsā. Atkarībā no vēlmēm, baltā zelta rotu var pārklāt rodiju, kas balto toni padara vēl gaišāku, kā arī rada papildu aizsardzību pret skrāpējumiem un apsūbēšanu.

Līdzīgi kā sarkanā zelta gredzeni, arī baltā zelta gredzeni mūsdienās kļūst arvien populārāki. Viens no iemesliem ir praktiskais pielietojums. Baltais zelts diezgan labi kombinējas ar citām sudraba rotām, tādēļ šī metāla gredzeni ir izcila izvēle sievietēm, kurām patīk dažādība.

Pareizais izmērs

Lai arī kādam mērķim paredzēts zelta gredzens, svarīgākais, lai tas der kā uzliets gan sievietei, gan vīrietim! Mērot zeltneša apkārtmēru un attiecīgi izvēloties gredzena izmēru, svarīgi ņemt vērā, ka liela nozīme ir gan fiziskajām aktivitātēm, gan temperatūrai un pat dienas laikam, kurā tiek veikti mērījumi.

Lai veiktu precīzus mērījumus un izvēlētos pareizo izmēru, tas jādara mierīgā stāvoklī, kad ķermeņa temperatūra ir normā. Piemēram, no rīta dēļ ūdens izmaiņām organismā vai uzreiz pēc fiziskām nodarbībām, pārlieku aukstumā vai karstumā, pirksti var attiecīgi reaģēt un kļūt lielāki izmērā, līdz ar to tādos apstākļos veiktais mērījums un izvēlētais izmērs būs kļūdīgs.

Zelta gredzens — piemērots dzīvesstilam

Lielākoties zelta gredzenus izvēlamies nēsāšanai ikdienā, nevis retiem svētkiem, tādēļ ir svarīgi izvēlēties tādu zelta gredzenu, kas var kļūt par daļu no jūsu ikdienas dzīves.

Teiksim, ja aktīvi sportojat, muzicējat vai aizraujaties ar kulināriju pašu rokām, piemērotāks būs plānāks gredzens, kam ir noapaļotas malas. Tāpat jāapsver arī profesija. Ja tā saistīta ar roku darbu, izvēle varētu būt 585 proves zelta gredzens bez dārgakmeņiem, kas var izkrist, vai smalkiem gravējumiem, kuros uzkrājas netīrumi.

Kā padarīt zelta gredzenu unikālu?

Zelta gredzeni visos laikos bijis elegants, izteiksmīgs un vērtīgs aksesuārs. Tomēr, kā mēdz teikt, cilvēkam nekad nav labi! Tieši tādēļ gan sievietes, gan vīrieši aizvien biežāk aizdomājas par to, kā izvēlēties tādu zelta gredzenu, kas būs pēc iespējas unikālāks un īpašāks. Lūk, populārākie veidi, kā padarīt zelta gredzenu vēl izteiksmīgāku un īpašāku!

Zelta gredzeni ar dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem

Gredzeni ar briljantiem

Par laimi, zelta gredzeni ir ārkārtīgi viegli kombinējami ar dažādiem dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem. Pirmkārt, vajadzētu izlemt, kāds būtu vēlamais dārgakmeņu izvietojums. Iespējams izvēlēties no 3 opcijām:

  • Ar vienu akcenta dārgakmeni;

  • Ar akcenta dārgakmeni un papildu akmentiņiem;

  • Ar vairākiem akmentiņiem, kas iestrādāti viscaur gredzena stīpā.

Otrkārt, jāizlemj, kāds būtu piemērotakais dārgakmenis vai pusdārgakmenis. Lūk, populārākās izvēles:

Dārgakmeņi:

  • Karaliski zilais safīrs;

  • Koši zaļais smaragds;

  • Mirdzošais briljants;

  • Kaismīgais rubīns;

  • Maigās pērles;

  • Debeszilais topāzs.


Pusdārgakmeņi:

  • Ceriņkrāsas ametists;

  • Pienbaltais opāls;

  • Spilgtais tirkīzs.

Izvēlēties īsto dārgakmeni var būt sarežģīts uzdevums, tādēļ rūpīgi jāapdomā un jāizsver dažādi faktori, piemēram:

  • Vēlamā dārgakmeņa krāsa;

  • Dārgakmeņa izmērs;

  • Dārgakmeņa izcelsme un retums;

  • Dārgakmenim piedēvētā simboliskā nozīme;

  • Organiskie akmeņi (piemēram, dzintars un pērle) vai mākslīgie/sintētiskie akmeņi;

  • Dārgakmeņa forma un stūru asums;

  • Dārgakmeņa caurspīdīgums;

  • Vēlamais dārgakmeņu skaits gredzenā;

  • Dārgakmeņa saderība ar gredzena metālu;

  • Dārgakmeņa saderība ar personīgo stilu un citām rotām.

Zelta gredzeni ar gravējumu

Cits veids, kā padarīt savu zelta gredzenu unikālāku, ir iegravēt tajā kādu nozīmīgu vēstījumu. Ierasts, ka gredzenus parasti gravē pāri. Lielākoties tiek gravēti iniciāļi vai laulību datums. Tomēr arī individuāls gredzena nēsātājs vai dāvinātājs var izvēlēties to padarīt īpašāku šādā veidā. Atliek viens jautājums — kā izlemt, ko iegravēt zelta gredzenā? Iespējams, šīs universālās idejas kalpos kā labs iedvesmas avots:

  • Rinda no mīļākās dziesmas;

  • Rinda no iecienītā dzejoļa;

  • Īpašas vietas koordinātas vai ielas nosaukums;

  • Horoskopa zīme vai citi dzimšanas dati;

  • Latviešu rakstu zīmes.

Kā kopt zelta gredzenus?

Kā kopt zelta gredzenus?

Zelta gredzens ir rota, ko iegādājamies vai saņemam par godu kādam īpašam notikumam, tādēļ arī attieksmei un rūpēm pret to ir jābūt īpašām. Lūk, daži ieteikumi, kas palīdzēs saglabāt zelta gredzenu ilgus gadus.

Saudzīga attieksme ir puse no uzvaras

Lai arī zelts ir viens no cietākajiem un izturīgākajiem materiāliem, ir kļūdaini uzskatīt, ka tas ir nenovalkājams. Protams, rotas ar laiku kļūst daļa no mūsu ikdienas, taču tas nenozīmē, ka ar tām jāpārstāj apieties saudzīgi.

Lielākās ikdienas kļūdas, ko pieļaujam, ir nenovilkt zelta gredzenu, kad mazgājam traukus, gatavojam ēst vai darām dārza darbus. Ja zelta gredzenā iestrādāti dārgakmeņi, tad šādos apstākļos tie ātri vien kļūs duļķaini, saskrāpēti vai vienkārši izkritīs.

Vēl cita kļūda ir nenovērtēt ārējo apstākļu ietekmi uz gredzenu un dārgakmeņiem. Nedrīkst pieļaut ilgstošu UV starojumu, piemēram, solārijā, vai pārlieku atšķirīgus ārējās vides apstākļus, kas rodas, teiksim, dodoties uz saunu ar gredzenu pirkstā.

Gredzena kopšana mājās vai pie speciālista

Par laimi, zelts neoksidējas, tāpēc to var droši kopt mājas apstākļos, izmantojot, piemēram, smalku birsti, ūdeni un ziepes. Tiesa, ja gredzenā iestrādāti smalki akmentiņi, piemēram, cirkonijs, gredzens jātīra ļoti rūpīgi vai arī skrupulozais darbs jāuztic speciālistam, kas nesabojās dārgakmeņus. Tāpat speciālistiem ir pieejamas daudz plašākas tehnoloģijas, piemēram, ultraskaņas aparāts, kas ļauj iztīrīt gredzenu sīki un pamatīgi.

faq

FAQ

Kāda ir vislabākā prove zelta gredzenam?

Vispopulārākā izvēle ir 585 prove (58,5% zelta un 41,5% piejaukto metālu). Nav ieteicami zemākas proves gredzeni, jo tie ātrāk kļūs nespodri. Savukārt pārāk augstas proves gredzeniem ir augsts deformācijas risks.

Kā pārbaudīt zelta gredzena kvalitāti?

Jāpārliecinās, vai uz gredzena ir prove un preču ražotāja zīme. Ja gredzenā ir iestrādāti dārgakmeņi, jāpārliecinās, ka tiem ir kvalitātes sertifikāts. Tāpat vērts pārliecināties, vai gredzena svars nav pārāk mazs un gredzena stīpiņa ir atbilstoša platuma.

Kāda atšķirība starp dzeltenā, baltā un sarkanā zelta gredzeniem?

Zelta nokrāsasas (dzeltenais, baltais un sarkanais) veidojas, pateicoties zelta sajaukumam ar citiem materiāliem. Tā arī ir vienīgā atšķirība starp dažādu veidu zelta gredzeniem. Dzeltenais zelts ir zelta + vara, sudraba un cinka sajaukums. Baltais zelts ir zelta + sudraba, niķeļa un pallādija sajaukums. Savukārt sarkanais (rozā) zelts ir zelta + vara sajaukums.